MAGNETIC - Ekrany aplikacji
Start programu:
Regularne pobieranie nowych wersji i aktualizacja programu odbywa się automatycznie.

Menu systemowe:
Znajdują się tu pewne ważne funkcje programu. Na przykład "Uprawnienia użytkowników". Można tu też wymusić pobranie nowej wersji lub obejrzeć opis zmian w kolejnych wersjach. Zaawansowaną funkcją jest "Kopiowanie i Wklejanie szablonu płacowego" pomiędzy różnymi firmami. Natomiast funkcja "Import z RCP" wymaga szczegółowego wdrożenia.

Konfiguracja stanowiska klienckiego:
Określa się tu przede wszystkim nazwę komputera z serwerem Firebird SQL oraz ścieżkę do katalogu z bazami danych firm na tym serwerze. Oprócz tego można tu również skonfigurować dostęp do bazy danych programu "Płatnik" (poprzez ODBC) w celu importu danych osobowych pracowników. Istotnym parametrem jest tu również "Rozmiar czcionki w oknach" dialogowych.

Użytkownicy:
W górnej części tego okna administrator serwera Firebird (jest nim zawsze użytkownik o nazwie SYSDBA) zarządza listą użytkowników serwera. W dolnej części administrator programu MAGNETIC (jest nim zawsze użytkownik o nazwie ADMINISTRATOR) wybiera, którzy użytkownicy mają dostęp do danej firmy. Określa się tu również poziom uprawnień (tzw. rola bazodanowa): PELNE lub KADRY.

Logowanie do bazy firm:
Program jest zaprojektowany do obsługi wielu firm. Każda z nich ma swoją własną bazę danych na serwerze Firebird SQL.

Lista firm:

Dane Firmy:
Dane te można tu również zaimportować z programu "Płatnik" (klawisz "Wstaw").

Sekcja "Kadry":
Interfejs użytkownika jest podzielony na 4 sekcje: "Kadry", "Płace", "DRA", "Raporty". Działają one podobnie jak zakładki w systemie Windows. Przełączanie między sekcjami odbywa się za pomocą czterech przycisków typu "radio-button".

Sekcja "Płace":
Jest to najważniejsza sekcja programu. Tworzy się tu listy płac, wybiera odpowiednią listę oraz wylicza się płace. Dokonuje się tego w odpowiedniej kolejności: "RSA", "Wynagrodzenia", "Zlecenia", "Potrącenia", "Wyliczenia". O wykonaniu odpowiedniej funkcji informują odpowiednio literki: R, $, Z, *, W. Klawisz "Wyniki" pokazuje sumę wypłaty zwykłej oraz zleconej (jeżeli dana osoba nie posiada zleceń na danej liście, to jest tu to samo co pod klawiszem "Wyliczenia").

Sekcja "DRA":
Program generuje i gromadzi tu dokumenty rozliczeniowe ZUS, które można eksportować do pliku KDU i następnie importować w programie "Płatnik".

Sekcja "Raporty":
Znajdują się tu dwie podsekcje: "Stałe" i "Własne". "Raporty Stałe" znajdują się w pliku EXE programu i mogą się zmieniać wraz z wersją programu. Natomiast "Raporty Własne" są zawarte w bazie danych programu (plik na serwerze: _firmy.fdb). Są one zatem specyficzne dla użytkownika i tworzy się je na etapie szczegółowego wdrożenia.
Do obsługi raportów program wykorzystuje nasze własne autorskie narzędzie: REPCoder.

Parametry konfiguracji indywidualnej:
W programie jest kilka poziomów parametrów konfiguracji: indywidualne, grupy płacowej, firmy, globalne, listy płac, rejestru (rejestr to wpis pracownika na liście płac).

Parametry tworzy się na etapie wdrożenia programu. Istnieje 8 typów parametrów.

Konfiguracja indywidualna:
Wartości parametrów to tzw. konfiguracja. Wartości te zależą od czasu. Dlatego określa się tu zawsze datę "Obowiązuje od".

Konfiguracja grupy płacowej:

Konfiguracja firmy:

Konfiguracja globalna:

Konfiguracja składnika wynagrodzeń:
Każdy składnik wynagrodzeń jest również odpowiednio skonfigurowany.

Grupy płacowe:
Każdy pracownik ma przydzieloną tzw. "Grupę płacową". Dla grupy definiuje się odpowiedni zestaw składników oraz parametrów (wynagrodzeń i potrąceń). Grupa ma również własną konfigurację, która decyduje o sposobie wyliczania płac. Każda grupa może posiadać też własne algorytmy wynagrodzeń oraz potrąceń.

Algorytmy:
Specyficzne algorytmy wynagrodzeń i potrąceń grupy płacowej to najtrudniejeszy element wdrożenia programu. Wymaga on wiedzy specjalistycznej (język SQL, struktura bazy danych).

Import z "Płatnika":

Biblioteki:

Urzędy skarbowe:

Składniki wynagrodzeń:
Biblioteka składników wynagrodzeń danej firmy jest konfigurowalna. Wyświetlane tu składniki mają odpowiednie kolory:
żółty (ZUS-tak, Podatek-tak)
niebieski (ZUS-nie, Podatek-tak)
biały (ZUS-tak, Podatek-nie)
czarny (ZUS-nie, Podatek-nie)

Zgłoszenie ZUS:

Zewnętrzne podstawy:

Podział wypłaty:
Wypłatę pracownika można dzielić na: gotówka + 4 konta bankowe. Konfiguruje się to ustalając kwoty lub procenty podziału.

Urlopy wypoczynkowe:

Kalendarz:

Miejsca kosztów:

Rodzaje list płac:

Listy płac:

RSA:

Chorobowe:

Podstawa chorobowego:

Sposób wyliczenia podstawy chorobowego obrazuje odpowiedni raport:

Wynagrodzenia:

Od netto do brutto:

Umowa zlecenia:

Wyliczenie zlecenia:

Wyliczenie płac:
Jest to najważniejsze okno programu. Pokazuje ono (w odpowiedniej kolejności) poszczególne kwoty wyliczenia płac danego pracownika na danej liście. Oprócz wartości składek widnieją tu również podstawy, z których one wynikają oraz zastosowane stawki procentowe. Widoczne są też narastające sumy od początku roku. W lewej części okna pokazana jest statystyka składników.

Dokument DRA:

Moduł PKZP:

Uprawnienia:

Przykładowy raport 1:

Przykładowy raport 2:
